globus
pasek

EUROPA - Finlandia - Baza artykułów

pasek

Nowy przełożony dystryktu FIN

pasek ks. Piotr Gębara z nową Radą

13 kwietnia 2015 roku rozpoczął swoją posługę nowy przełożony Dystryktu FIN, ks. Piotr Gębara SCJ. Podczas uroczystej Mszy świętej, sprawowanej w kościele parafialnym pw. NMP w Helsinkach, w obecności członków dystryktu oraz Prowincjała Prowincji Polskiej ks. Artura Saneckiego SCJ, ks. Piotr złożył uroczyste wyznanie wiary. Dziękując ustępującemu Zarządowi za jego posługę oraz składając życzenia nowemu Ks. Prowincjał podkreślił w swojej homilii obowiązek wsłuchiwania się w Słowo Boże i chętnego wypełniania go.

Bp Temu Sippo scj w otoczeniu Sercanów

Na popołudniowym spotkniu całej wspólnoty obecny był Biskup Diecezji Helsińskiej Teemu Sippo SCJ.

Do nowej rady Dystryktu FIN powołani zostali również następujący radni: ks. Rafał Czernia SCJ, ks. Zenon Strykowski SCJ oraz ks. Robert Galla SCJ.


Instalacja nowego Przełożonego we Finlandii

Ks. Piotr (Peter) Gębara SCJ urodził się 10.05.1958 w Chorzowie na Górnym Śląsku. Do Zgromadzenia wstąpił w 1978 roku. Po złożeniu pierwszej profesji i odbyciu formacji w Wyższym Seminarium Misyjnym w Stadnikach, został wyświęcony na kapłana 19.6.1986 roku. Po święceniach został skierowany do pracy w parafii w Węglówce, gdzie pracował do 1989 roku. Następnie został skierowany do parafii w Chmielowie, koło Ostrowca świętokrzyskiego, gdzie służył do 1991 roku.

Na wiosnę 1991 roku pojechał do Niemiec na kurs języka niemieckiego z zamiarem przygotowania się do pracy w Finlandii. W lipcu tego samego roku ks. Piotr przyjechał do Kraju Tysiąca Jezior.

Swoją posługę dla Kościoła w Finladii rozpoczął od parafii w Tampere, gdzie był wpierw wikarym a następnie, aż do końca 2002 roku, proboszczem. 1.01.2003 roku zaczął pełnić posługę proboszcza w parafii w Turku, gdzie przebywa do tej pory.


ks. Robert Galla scj
Instalacja nowego Przełożonego we Finlandii