globus
pasek

SERCANIE W EUROPIE

pasek

SZWAJCARIA - Informacje turystyczne

ambasady - przekraczanie granicy - warunki naturalne - klimat - Święta publiczne - Trochę o Szwajcarii

pasek
Adres ambasady
Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej
Al. Ujazdowskie 27
00-540 Warszawa
tel.: 628-04-81
faks: 621-05-48
e-mail: vertretung@var.rep.admin.ch
Internet: www.eda.admin.ch/warsaw

Ambasada RP w Bernie
Elfenstrasse 20a
3000 Bern 15
Szwajcaria
Godziny otwarcia: Pon, Wt, Czw, Pt 9.00-12.00
Kontakt
tel: +41 (0)31 358 02 02
fax: +41 (0)31 358 02 16
E-mail: konsulrp@bluewin.ch
Internet: Ambasada Polska
pasek
Przekraczanie granicy.
Od 1 kwietnia 2006 r. obywatele RP są uprawnieni do wjazdu na terytorium Szwajcarii za okazaniem nowego dowodu osobistego lub paszportu (ważny co najmniej 3 mies.).
Informacji na temat formalności związanych z podjęciem pracy w Szwajcarii czy wyjazdem na studia udziela: Ambasada Szwajcarii w Warszawie
Dalsze informacje dot. pobytu stałego w Szwajcarii: www.eda.admin.ch i www.bfm.admin.ch
Należy pamiętać, aby przy przekraczaniu granicy nie mieć przy sobie noży otwieranych jedną ręką, noży o ostrzu dłuższym niż 5 cm, oraz noży o długości przekraczającej 12 cm łącznie z rękojeścią, a także sztyletów i innych narzędzi, które mogą trwale zranić człowieka, jak np. kastety i noże do rzucania. Zabronione są również paralizatory i gaz w sprayu. W przypadku złamania tego zakazu należy liczyć się z konfiskatą, karą grzywny i ewentualnie z zakazem wjazdu.
Bez cła jedna osoba może wwieźć:
* przedmioty osobistego użytku, takie jak: odzież, bielizna, artykuły kosmetyczne, sprzęt sportowy i campingowy, aparaty fotograficzne i filmy, przenośne komputery, instrumenty muzyczne i inne artykuły ogólnego użytku,
* prowiant na podróż i napoje bezalkoholowe w ilości odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu.
Gotówka.
Nie ma ograniczeń w wwozie i przywozie gotówki. Nie jest określona kwota wymagana na jeden dzień pobytu w Szwajcarii.
pasek
Warunki naturalne
Dominującym elementem rzeźby są Alpy (Berneńskie, Pennińskie, Glarneńskie, Lepontyńskie, Retyckie) zajmujące północną i środkową część kraju (60% powierzchni), w których znajduje się najwyższy szczyt Szwajcarii - Dufourspitze (4634 m n.p.m.) w grupie Monte Rosa oraz liczne lodowce, największy w Europie - Aletsch (długość 24 km). Na północnym zachodzie Alpy przechodzą w Wyżynę Szwajcarską. Wzdłuż granicy z Francją ciągną się góry Jura.
pasek
Klimat
Klimat umiarkowany z odmianą górską. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu -1°C i 74 mm, w lipcu 18°C i 143 mm. W najwyższych partiach Alp śnieg i lód zalegają przez cały rok. Charakterystyczne dla klimatu Szwajcarii jest występowanie ciepłego wiatru z południa (föhn) i chłodnego z północy (bise). Gęsta sieć rzeczna, największe rzeki: Ren (odwadniający ok. 68% powierzchni), Rodan (ok. 18%), Inn. Największe Jeziora: Genewskie, Bodeńskie, Czterech Kantonów. Lasy liściaste (bukowo-dębowe) i mieszane zajmują ok. 24% powierzchni, w górach roślinność alpejska.
mapa Szwajcarii

Mapka Szwajcarii z większymi miastami

pasek
Święta publiczne.
1 stycznia (Nowy Rok), Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, Wniebowstąpienie, Poniedziałek Zielonoświątkowy, 1 sierpnia (Święto Narodowe), 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie). W wielu regionach kraju obchodzone są lokalne święta, m.in. 2 stycznia, 1 maja (Święto Pracy), Boże Ciało.
Dalsze informacje o kantonalnych dniach świątecznych: www.Feiertagskalender.ch
pasek
Trochę o terenie Szwajcarii
Fantastyczne trasy, zapierające dech w piersiach widoki. Ekspresem Lodowcowym z St. Moritz do Zermatt przez 291 mostów i 91 tuneli, Ekspresem Wilhelma Tella z Lucerny do Lugano - najpierw statkiem, a potem pociągiem.
Świat szwajcarskich Alp. Szczyty wznoszą się ponad 4000 metrów do nieba, lodowce i skały wzbudzają respekt, spienione górskie potoki i wodospady spadające z hukiem w doliny. Kolorowe kwiaty pokrywające alpejskie łąki i kolejki zębate, które zawiozą na górskie szczyty. Krystalicznie czysta woda i plaże zachęcają do kąpieli. Żaglówki i statki parowe znaczą ślady na gładkiej tafli jezior.
Po drugiej stronie Alp można poczuć włoski styl życia - dolce vita, uliczne kawiarenki na tętniącej życiem piazza, śmiech, głośne rozmowy i radość. Palmy na czystych plażach, promenady, romantyczne kościoły, pokryte kamieniami domy i nowoczesna architektura.
Łagodne wzniesienia, lasy, rzeki, pasące się krowy, miasta pełne życia - to serce Szwajcarii pomiędzy Alpami i Jurą. Solidne zabudowania chłopskie przyozdobione kwiatami są tak charakterystyczne dla tego regionu, jak duże ośrodki miejskie Zurych, Berno, Bazylea z bogatą kulturą i nowoczesnym przemysłem. W cieniu średniowiecznych arkad ciągnie się sklep za sklepem. W pobliżu starówek znajduje się nowoczesna architektura: Botta, Le Corbusier. A stąd nie jest też daleko do rzymskich ruin, średniowiecznych zamków, barokowych katedr. Wszystko blisko siebie.
Szerokim łukiem opadają rzędy winorośli w kierunku Jeziora Lemańskiego. Wzdłuż brzegu ciągną się romantyczne wioski, zamki z potężnymi murami i eleganckie miasta. Powiew Paryża, szczypta Francji. Tutaj harmonijnie łączą się alpejskie panoramy i południowa roślinność. Stąd blisko jest do świata gór Alp Waadtlandzkich i do łagodnych wzniesień Jury.
Wiele przydatnych informacji o Szwajcarii znajduje się na stronach internetowych:

pasek