globus
pasek

SERCANIE W EUROPIE

pasek

FINLANDIA - Informacje turystyczne

pasek

ambasady - przepisy wjazdowe - warunki naturalne - klimat - warto wiedzieć - podróżowanie, turystyka -

pasek
Ambasady
Ambasada Finlandii w Polsce
Embassy of Finland
Ul. Fr. Chopina 4/8
00-559 Warszawa
Poland
Poczta elektroniczna: sanomat.var@formin.fi
Tel. +48 22 598 9500
Fax: +48 22 6213442, 629 3442 (sprawy konsularno-wizowe)
Przyjęcia interesantów: pn. - pt. 9.00 - 11.00
Strona ambasady
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Finlandii
Armas Lindgrenin tie 21
00570 Helsinki
tel.: (+358 9) 618 280
faks: (+358 9) 684 74 77
amb.poland@helsinki.inet.fi

Godziny pracy Ambasady: pon. - pt. 08.00 - 16.00
godziny przyjmowania interesantów przez Wydział Konsularny:
pon. - pt. 10.00 - 13.00
Więcej informacji znajdziecie na stronie ambasady polskiej
pasek
Przepisy wjazdowe
Od dnia 1 maja 2004 r. Polacy podróżujący do Finlandii mogą przekraczać granicę na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno starego, ważnego maksymalnie do 31 grudnia 2007 r., jak i nowego typu). W przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (aktualna fotografia). Posiadacze zniszczonych egzemplarzy powinni z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem złożyć wnioski o wymianę dokumentu na nowy. Przed wyjazdem należy upewnić się, że paszport jest ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych możliwe jest wydanie dowodu osobistego dziecku poniżej 13 roku życia.
Meldunek - nie ma obowiązku meldunkowego dla cudzoziemców przybywających na pobyt czasowy do 3 miesięcy
pasek
Warunki naturalne
Większość powierzchni kraju stanowią niziny z młodą rzeźbą polodowcową. Naturalne zachodnie i południowe granice Finlandii wyznaczają Zatoka Botnicka i Zatoka Fińska, pomiędzy którymi rozciąga się poprzecinane ciągami wzniesień morenowych Pojezierze Fińskie złożone z 60 tys. jezior. Jeziora zajmują 18,8 tys km², bardzo liczne są bagna i torfowiska. W środkowej części kraju ukształtowanie terenu ma cechy południowych pojezierzy i leżących na północ wyżyn. Na północ od Koła Podbiegunowego rozciąga się Laponia Fińska, która stanowi przedgórze Gór Skandynawskich. Linia wybrzeża szkierowego, jest silnie rozwinięta, z dużą ilością małych wysepek.
pasek
Klimat
Południowa część Finlandii leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, Pojezierze Fińskie natomiast północ (w tym Fińska Laponia) jest w zakresie umiarkowanego chłodnego. Średnie temperatury lipca na południu wynoszą 17-18 stopni i 14-15 stopni na północy ( w najchłodniejszym miejscu w Kilpisjärvi 12 ). W styczniu średnie temperatury wynoszą -2 stopnie na Wyspach Alandzkich, -4 na południowym wybrzeżu, w środkowej części kraju od -8 do -10 i -14 na północy. Średnie roczne opady w Helsinkach wynoszą 650 mm. Długość okresu wegetacyjnego na południu wynosi 185 dni, na północy 120. Najwyższą temperaturę zanotowano w 1914 roku w Turku i wynosiła ona 35,9 stopni.
mapa Finlandii

Mapka Finlandii

pasek

Warto wiedzieć
W Finlandii dużą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego, a jej obywatele oczekują pełnego respektowania tej zasady od turystów (zabieranie odpadków z miejsc biwakowania). Łowienie ryb dozwolone jest po wykupieniu pozwolenia ważnego na dane województwo - można je wykupić w fińskich kioskach z prasą i rzeczami codziennego użytku ("R-kioski") oraz na większości stacji benzynowych. Zbieranie grzybów i owoców leśnych na własny użytek nie wymaga żadnych zezwoleń. Palenie ognisk i biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami bezwzględnie wymaga zgody właściciela terenu. Należy pamiętać o zachowaniu stosownej odległości od domostw położonych w lasach i zwracać uwagę na oznaczenia dróg i terenów prywatnych: "yksityistie" lub "yksitysalue" oznacza zakaz wchodzenia i wjazdu. Wszelkie formy akwizycji i handlu obnośnego są zakazane.
# W Finlandii panuje surowy klimat. Temperatura zimą spada znacznie poniżej 0. Lato trwa od czerwca do września i towarzyszą mu tzw. "białe noce". Temperatura latem wynosi ok. 20C chociaż zdrzają się również trzydziestostopniowe upały. Poza miastem bardzo dokuczliwe są komary.
# W Finlandii obowiązują 2 języki urzędowe: fiński i szwedzki. Na północy wystepuje poza tym jezyk saami. W urzędach, restauracjach i miejscach publicznych nie ma problemów z porozumieniem się w języku angielskim.
# Od 2002 walutą w Finlandii jest Euro. Karty płatnicze są w powszechnym użyciu i praktycznie można nimi płacic wszędzie. Banki czynne są od 9.15 do 16.15 od poniedziałku do piątku.
Podróżowanie, turystyka
Dobrym środkiem transportu po Finlandii jest pociąg. Podróżujemy szybko, wygodnie i, co najważniejsze, za przystępną cenę (bilet drugiej klasy w jedną stronę do ± 200 km kosztuje ok. 16 euro). Fińska kolej oferuje również przewóz samochodów. Ale to już nieco drożej, np. przewóz samochodu i 3 pasażerów to wydatek ok. 160 euro.
Jeśli chielibyśmy wypożyczyć samochód to tylko wtedy, gdy jest kilka osób w grupie. Ceny wypożyczenia samochodu i paliwa są bowiem wysokie. Zmotoryzowani muszą pamiętać, że w Finlandii przez cały rok! jeździmy z włączonymi światłami mijania.

pasek