globus
* *

pasek

WIADOMOŚCI

pasek

Nowy przełożony dystryktu FIN

ks. Piotr Gębara z nową Radą

13 kwietnia 2015 roku rozpoczął swoją posługę nowy przełożony Dystryktu FIN, ks. Piotr Gębara SCJ. Podczas uroczystej Mszy świętej, sprawowanej w kościele parafialnym pw. NMP w Helsinkach, w obecności członków dystryktu oraz Prowincjała Prowincji Polskiej ks. Artura Saneckiego SCJ, ks. Piotr złożył uroczyste wyznanie wiary. Dziękując ustępującemu Zarządowi za jego posługę oraz składając życzenia nowemu Ks. Prowincjał podkreślił w swojej homilii obowiązek wsłuchiwania się w Słowo Boże i chętnego wypełniania go.

Czytaj więcej >>> Nowy przełożony dystryktu FINpasek

Polski Sercanin do Chile

ks. Zdzisław Huber scj

W ostatnią sobotę, 18 kwietnia, pożegnaliśmy wyjeżdżającego na misje do Chile, ks. Zdzisława Hubera scj.

Przez ostatnie 20 lat, od 1993 r., z kilkuletnim pobytem w Rzymie, Ks. Zdzisław posługiwał misyjno-duszpasterko w Finlandii, pełniąc różne funkcje. Ostatnie kilka miesięcy spędził w Polsce, przygotowując się do wyjazdu do Chile. Jego wyjazd jest odpowiedzią na apel O. Generała oraz Współbraci z Chile o pomoc personalną dla tegoż kraju.

Ks. Zdzisław będzie trzecim polskim Sercaninem naszych czasów, który podjął pracę misyjną w Ameryce Południowej.

Księdzu Zdisławowi życzymy niegasnącego zapału i licznych ewangelicznych owoców w pracy duszpastersko-misyjnej na chilijskiej ziemi.


pasek

Zaproszenie na doroczne spotkania

Drodzy Przyjaciele Sercańskich Misji

obrazek na Boże Narodzenie

Spotkania naszych misyjnych rodzin to doskonała okazja do:

• wzajemnego poznania się,

• lepszego zaznajomienia się z problematyką misyjną,

• spotkania tych, którzy głoszą Ewangelię w krajach misyjnych.


Jest to także okazja do aktywnego włączenia się w dzieło ewangelizacji poprzez wspólną modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii. Zapraszamy wszystkich członków rodzin naszych misjonarzy, jak również naszych dobroczyńców i przyjaciół sercańskich misji. Tegoroczny cykl spotkań przedstawia się następująco:

Stadniki............................. 10 maja

Kluczbork.......................... 14 czerwca

Pliszczyn........................... 12 lipca

Kraków-Płaszów................. 5 września


Rozpoczynamy jak w poprzednich latach:

09.30 – przyjazd

10.30 – modlitwa za chorych i zmarłych misjonarzy i krewnych

12.00 – Msza św.

13.00 – obiad

14.30 – spotkanie przy kawie

– rozjazd (w zależności od dyspozycji czasowej)


Zgłoszenia proszę kierować na adres:

Sekretariat Misji Zagranicznych

ul. Łowicka 46

02-531 Warszawa


lub mailowo:

misje@scj.pl


ewentualnie telefonicznie:

022 849 43 51 - podając ilość osób oraz nazwisko i kontakt osoby zgłaszającej.


W imieniu Wszystkich Sercańskich Misjonarzy

Sekretarz Misji SCJ

- ks. Michał scj


pasek

Życzenia świąteczne

obrazek na Boże Narodzenie Drodzy Przyjaciele Sercańskich Misji

W dniu 30 listopada, Papież Franciszek ogłosił Rok Życia Konsekrowanego, którego celem jest spojrzenie w przeszłość z wdzięcznością, przeżywanie teraźniejszości z pasją, oraz przyjmowanie przyszłości z nadzieją.

Życie naszych Sercańskich Misjonarzy, Konsekrowanych Najświętszemu Sercu Jezusowemu, a także wszystkich pozostałych Sercanów, nie miałoby znaczenia, w ogóle by nie istniało, gdyby nie szczodry dar, przede wszystkim, naszych Rodziców. Dzięki temu, że daliście nam życie i wychowaliście w duchu Chrystusowej Ewangelii, każdy z nas podjął tę decyzję pójścia za Jezusem ubogim, czystym i posłusznym, w pełni oddanym sprawom Ojca Niebieskiego.

Dzięki wsparciu naszych Przyjaciół i Dobroczyńców, zarówno modlitewnemu jak i materialnemu, nasze konsekrowane powołanie mogło i może się rozwijać, a my jesteśmy zdolni podejmować nowe wyzwania i realizować nowe dzieła na naszych misjach jak i tu w kraju.

Wam Wszystkim, Rodzicom i Rodzinom, Przyjaciołom i Dobroczyńcom, oraz wszystkim, Którzy wspierają nasze apostolskie działania z serca pełnego wdzięczności, serdecznie dziękujemy, oraz życzymy, by Ten, który do nas przychodzi w ludzkiej postaci, nieustannie zaskakiwał Was Swym szczodrym błogosławieństwem w każdym dniu Waszego życia, a kiedyś obdarzył miejscem w Swoim Królestwie radości i szczęścia.

W imieniu Wszystkich Sercańskich Misjonarzy

Sekretarz Misji SCJ

- ks. Michał scj


pasek

60-lecie Sercańskiej Parafii w Helsinkach

Kościół Najśw. Maryi Panny w Helsinkach Końcówka roku 2014 jest bardzo wyjątkowym okresem czasu dla parafii św. Marii w Helsinkach.
Dokładnie 60 lat temu, 6 grudnia, biskup Gulielmus Cobben uroczyście konsekrował ołtarz i cały kościół. Powstała nowa parafia.


Czytaj więcej >>> 60-lecie Sercańskiej Parafii w Helsinkach


pasek

50. rocznica śmierci męczeńskiej misjonarzy w Kongo

tablica męczenników w Kongo W tym roku przypadła 50. rocznica śmierci męczeńskiej naszych współbraci misjonarzy w Kongo podczas rebelii w 1964 r. Z tej okazji prowincja kongijska zorganizowała wspólnie z archidiecezją Kisangani oraz trzema żeńskimi zgromadzeniami, jubileuszowe obchody tego wydarzenia. Na uroczystości przybyło 3 współbraci z USA, jeden z Kanady, przedstawiciel Kurii Generalnej, ks. Franciszek Kuchta, jako przedstawiciel prowincji francuskojęzycznej i długoletni misjonarz w Kongo, ks. Marek Przybyś, Prowincjał z RPA oraz przedstawiciel polskiej prowincji ks. Zdzisław Pławecki.


Czytaj więcej >>> Uczczono męczeńską śmierć sercanów w Kongo


pasek

Spotkanie Rodzin Misjonarzy - Stadniki 2014

Rodziny misyjne w Stadnikach W niedzielę, 11 maja 2014, odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Rodzin oraz przyjaciół naszych sercańskich misjonarzy. Miało ono miejsce w Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach, które w tym roku obchodzi 50-lecie swego istnienia. Spotkaniu, którego tematem przewodnim są „Projekty misyjne”, przewodził Sekretarz Misji Zagranicznych SCJ, ks. Michał Ciemięga. Szczególnym gościem tegoż spotkania był ks. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, z siedzibą w Warszawie.


Czytaj więcej >>> Spotkanie Rodzin Misjonarzy - Stadniki 2014


pasek

Projekt budowy przychodni zdrowia im. Jana Pawła II w Kongo

mapka regionu Kisangani Jak co roku miesiąc październik był poświęcony Misjom, jednak w tym roku miał on specjalny wymiar, gdyż był obchodzony w roku poświęconym Wierze. Zaangażowanie Misyjne Kościoła ma swe źródło w chrzcie, który jest wyznaniem wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Sam Pan Jezu wysyła swych uczniów, aby szli na cały świat, głosili jego naukę i chrzcili w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. To wiara w Boga, który jest miłością objawioną w Chrystusie i udzieloną w Duchu Świętym całemu światu, jest u podstaw głoszenia Dobrej Nowiny-Ewangelii.

Głosić Dobrą Nowinę to przede wszystkim znaczy być świadkiem: „to wam oznajmiamy co było od początku, cośmy słyszeli o Słowie życia , co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce” pisał w swoim liście Św. Jan, i następnie dzielić się tym doświadczeniem z innymi. : „Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, jak Go poznali przy łamaniu chleba” - świadectwo uczniów z Emaus.

Czytaj więcej >>> Przychodnia Jana Pawła w Kongopasek


pasek pasek

1.Sytuacja misji zagranicznych Prowincji Polskiej ( styczeń 2015)

Aktualny udział Prowincji polskiej w pracy misyjnej Zgromadzenia to 29 współbraci zaangażowanych w: Indonezji (4) Filipinach (5), Kamerunie (1), Czad (1) Kongo (2), RPA (7), w Urugwaju (1) i Finlandii (8).

W pomoc duszpasterską dla Kościoła na Wschodzie zaangażowanych jest 27 naszych współbraci: na Białorusi (12), w Mołdawii (8) i na Ukrainie (7).

Wspomnieć trzeba o współbraciach działających apostolsko i wspomagających sercańskie prowincje w Europie: we Francji (10), na Słowacji (5), w Szwajcarii (4), w Austrii (5), w Niemczech (4) i w Chorwacji (2). Zliczając całkowite zaangażowanie Polskiej Prowincji SCJ w świecie otrzymujemy 89 misjonarzy.

pasek

2. Wyjazdy i zmiany na misjach (2010)

W roku 2010 mieliśmy tylko jednego wyjeżdżającego misjonarza, ks. Pawła Leszko, który udał się do Finlandii. Inaczej przedstawia się sytuacja naszych misjonarzy na terenie azjatyckim, konkretnie mówiąc w Indiach. Nasi polscy sercanie opuścili teren Indii i zostali skierowani do pracy w innych miejscach. I tak: ks. Kazimierz Gabryel wyjechał do RPA i pracuje w Graaf-Reinet, w diecezji De Aar; a ks. Szymon Bendowski przeniesiony na Filipiny, i stacjonuje w Cagayan de Oro City.

Kłopoty wizowe sprawiły, że również grupa naszych współbraci z Indonezji, pracujących w Indiach musiała opuścić ten kraj. Dostrzegamy, że w tym regionie naszej misyjnej pracy przeżywamy pewne trudności.

Uszczuplenia personelu misyjnego doznała również nasza misja w Kamerunie. Dwóch naszych polskich misjonarzy opuściło Kamerun i obecnie pracują we Francji. Liczba polskich Sercanów we Francji wzrosła do 10.

pasek

Artykuły z 2010 roku

pasek pasek

Artykuły z 2009 roku

pasek pasek