globus
pasek górny

pasek

SERCANIE W AZJI

pasek

INDIE - Informacje turystyczne

Ambasada - Wiza - Warunki naturalne - Klimat - Cenne uwagi

pasek

AMBASADY
Ambasada Republiki Indii w Polsce
ul. REJTANA 15
02-516 WARSZAWA

TEL. (00-48-22) 849 5800, 849 6257 / 849 6850
FAX +48 (22) 849 6705, 849 8505
Dni pracy:
poniedziałek do piątku z wyłączeniem środy.
Godziny pracy: 8.30 - 17.00
Sekcja wizowa: 9.00 - 12.00

E-MAIL:
pol@indem.it.pl (Political and Information Wing)
psamb@indem.it.pl (Ambassador's Office)
goi@indem.it.pl (Commercial Wing)
consular@indem.it.pl (Consular / Visa)

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w New Delhi
50-M Shantipath, Chanakyapuri
New Delhi - 110 021

Telefon 00 91 11 414 96 900
Fax 00 91 11 268 719 14

Godziny urzędowania
Poniedziałek - Piątek 8.15 - 16.15
Wydział konsularny 10:00 - 12:00 (z wyjątkiem środy)

E- mail polemb@airtelmail.in
pasek dolny

Wiza
Wiza turystyczna na 6 miesięcy:
Opłata 184 zł;
Dwa zdjęcia;
Kopia biletu lub rezerwacji lotniczej;
Składanie wniosków do godziny 12.00;
Czas na otrzymanie wizy, 5 dni;
W środy ambasada nie czynna.

Szczepienia, do otrzymania wizy turystycznej i do wjazdu do Indii niewymagane są szczepienia.
pasek dolny

Warunki naturalne
Obszar Indii zajmuje rozległe terytorium Półwyspu Indyjskiego i jego nasady. Granice lądowe kraju pokrywają się częściowo z naturalnymi granicami tego regionu, wyznaczonymi przez system potężnych łańcuchów górskich oddzielających subkontynent indyjski od reszty Azji. Charakterystyczną cechą środowiska geograficznego kraju jest współwystępowanie na jego obszarze kontrastowo różnych elementów budowy geologicznej, krajobrazu, klimatu, roślinności. Obszar Półwyspu Indyjskiego jest częścią prakontynentu Gondwana, który pod koniec kredy rozpadł się, a jego części włączyły się do cokołu kontynentalnego Azji. Pochodzenia gondwańskiego jest wyżyna Dekanu i depresja (Nizina Hindustańska) oddzielająca Dekan od systemu młodych łańcuchów górskich.
W północnej części kraju w skład Indii wchodzi część łańcucha Himalajów, ciągnącego się na długości ok. 1200 km w stanach Dżammu i Kaszmir po granicę z Nepalem. Najwyższy szczyt Himalajów kaszmirskich Nanga Parbat osiąga wysokość 8126 m n.p.m.
Osadnictwo w tej części kraju skupiło się na obszarze kotlin śródgórskich. Najważniejsza z nich Kotlina Kaszmirska (ok. 12 tys. km2) słynie z malowniczych jezior i gorących źródeł mineralnych o temperaturze wody dochodzącej do 90°C. Na pograniczu z Chinami wznosi się łańcuch górski Karakorum, z drugim co do wysokości szczytem świata Czogori (8611 m n.p.m.). Ze stoków Czogori spływają jedne z największych lodowców górskich świata. Klimat tej części kraju uzależniony jest od wzniesienia nad poziom morza. W kotlinach panuje klimat ciepły umiarkowany, w wysokich regionach gór zima trwa 6 miesięcy, występują duże dobowe zmiany temperatur.
Na północnym wschodzie granica Indii przebiega wzdłuż rozwiniętych południkowo łańcuchów górskich Asamu i Birmy. Pochodzenia gondwańskiego jest asamska wyżyna Garo-Khasi-Dżajantija, położona między dolnym biegiem Brahmaputry i jej dopływu Surmy. Na południowych stokach wyżyny znajduje się sławne z najwyższych w świecie opadów miasto Czerapuńdżi, gdzie roczny opad przekracza 10 m. Nizina Hindustańska jest rozległą depresją podhimalajską, ma kształt wielkiego półksiężyca. Rozciąga się od delty Indusu i półwyspów Kaczczh i Kathijawar nad Morzem Arabskim po deltę Gangesu nad Zatoką Bengalską. Nizina Hindustańska o powierzchni ok. 1,2 mln km2 jest obszarem gęsto zaludnionym, bardzo urodzajnym. Leżąca na południe od Niziny Hindustańskiej wyżynna część kraju jest podzielona dolinami rzek Nárbada i Son na część północną i południową, różniące się kierunkiem spadku terenu.
Wyżynę położoną w północnej części tworzy system płaskowyży o wysokości 200-700 m n.p.m., obniżających się stopniowo ku Nizinie Hindustańskiej. W zachodniej części tego regionu wznosi się pasmo górskie Arawalli, będące jednym z najstarszych łańcuchów górskich zachowanych we współczesnej rzeźbie. Najwyższy szczyt Arawalli, Abu, osiąga wysokość 1722 m n.p.m. Dekan właściwy, leżący na południe od rzek Nárbada i Son, stanowi wyżynę o średniej wysokości 900 m n.p.m. na zachodzie i 600 m n.p.m. na wschodzie. Krańce tworzących Dekan płaskowyży, przekształcone erozyjnie, tworzą na wybrzeżach pasma gór krawędziowych, Ghatów. Ghaty Zachodnie (wyższe) i Ghaty Wschodnie (niższe) łączą się na południowym krańcu Półwyspu Indyjskiego w masywie Nilagiri (Błękitne Góry). Zapadlisko Palakkat oddziela łańcuch Nilagiri od sąsiedniego masywu Anamalaj (Góry Słoniowe), w którym położony jest najwyższy szczyt Dekanu Anajmudi (2695 m n.p.m.).
Klimat
Indie pozostają pod wpływem klimatu zwrotnikowego o charakterze monsunowym. Monsun zimowy, wiejący z lądu, przynosi pogodę chłodną i bezdeszczową. Monsun letni, morski, przynosi duże opady i podnosi temperaturę powietrza. W okresie przejściowym cofania się monsunu letniego nierzadkie są cyklony, którym towarzyszą wielkie ulewy. W regionach wysokogórskich klimat zmienia się wraz z wysokością, zimy są długie i ostre. Jedynie kotliny śródgórskie cechuje stały i umiarkowany klimat. Średnia temperatura stycznia notowana w stolicy (New Delhi) wynosi 14°C, lipca zaś 31°C. Roczna suma opadów 640 mm, skupionych w trzech miesiącach letnich od lipca do września.

Mapka administracyjna Indii

 

pasek dolny

Cenne uwagi dla turystów
Kilka praktychnych sugestii dla odwiedzajacych Indie.
Komunikacja krajowa:
1. lotnicza: w miarę dobrze rozbudowana, sprawnie działająca i bezpieczna. Jedynym mankamentem są dość wysokie ceny.
2. kolejowa: pociągi są przepełnione, można i trzeba na dalekie trasy robić rezerwację. Można robić rezerwację na 90 dni przed podróżą. Jest możliwość kupienia biletu przez internet. W większości dalekobieżnych pociągów jest kilka miejsc zarezerwowanych dla turystów zagranicznych, które można wykupić nawet w dzień podróży. A to i z tego powodu, że większość turystów nie wie o takiej możliwości. Ale taki bilet turystyczny można kupić za okazaniem paszportu, tylko w nielicznych wielkich miastach takich jak np: Delhi Bombai, Kalkuta, Cohin.
3. autobusowa: duża liczba autobusów dalekobieżnych kursujących nocą na odległości do 800 km. Łatwo kupić bilet z jednodniowym wyprzedzeniem.
Czas wyjazdu do Indii:
1. kwiecień, maj - dla tych co lubią upały. (powyżej 40 C)
2. październik, listopad, grudzień - dla tych co nie lubią upalów.
Zakupy.
Jedna zasada. Jak nie chcesz być oszukanym to nic nie kupuj!
Ale kto zdecyduje się na kupienie pamiątek, pozostaje kwestia targowania się. Polecam by zaczać targowanie od 1/3 wartości podanej przez oferującego towar.
Wyprawy w góry
Dla tych z Państwa, którzy chcieliby się wybrać w Indiach w góry.
Każdy mieszkaniec Indii wie, że rejon Dzammu i Kaszmir to jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Niestety jest to teren położony przy granicy z Pakistanem, gdzie trwają nieustanne walki z pakistańskimi ugrupowaniami paramilitarnymi.
Ale jest wiele miejsc skąd można podziwiać Himalaje. Jednym z takich miejsc jest Dardzeling. Dojazd z Kalkuty nocnym pociągiem z miejscami do spania do stacji Nowe Dzalpaiguri. Stąd do Dardzeling wyrusza zabytkowy wąskotorowy dziewiętnastowieczny pociąg, który pokona 88 km odcinek w 8 godzin wspinając się na wysokość 2000 m.
Jeżeli znajdziemy się tam w kwietniu lub w maju to nie przegapmy ogladania widoku Himalajow przy wschodzie słońca. Co prawda trzeba będzie wstać o 4.00. Ale czy nie warto tego zrobić by zobaczyć Mont Everest? Co prawda w ciągu dnia można zobaczyć Konczendzanga 8598 m, bo ona jest znacznie bliżej. I przez lunetę podziwiać trasę wspinaczki Krzysztofa Wielickiego i Jerzego Kukuczki, którzy zdobyli ten szczyt w 1986r. Ale wiadomo, że Mont Everest jest najwyższy. Proszę zaplanować więcej niż jeden dzień, bo pogoda jest różna i możemy trafić na taki dzień, że nie zobaczymy Mont Everest. A z Dardzeling już niedaleko do Gangtok w sasiednim stanie Sikkim, który graniczy z Nepalem Tybetem Chinami i Butanem.
Zanim dojedziemy do Gangtok w połowie trasy dla miłośników spływów pontonowych po gorskich rzekach jest możliwość przeżycia takiego spływu. A z Gangtok można się wybrać na górskie szlaki, na które potrzeba kilka dni. Ponieważ jest to teren graniczny nie można iść indiwidalnie a tylko w sposob zorganizowany przez biura turystyczne, a to niestety kosztuje (około 50Eur na dobę). Jeżeli nie mamy dużo czasu na wędrówki po górach to można skorzystać z helikoptera (około 200Eur za godzinę).
ks. Kazimierz scj

 

pasek dolny