* "Każdy duży sukces powoduje wiele drobnych nieprzyjemności." * z przysłów filipińskich

pasek

SERCANIE W AZJI I OCEANII

pasek

FILIPINY

pasek

Projekt utworzenia drugiej placówki Zgromadzenia Księży Sercanów w Azji, w pobliżu istniejących już misji w Indonezji zrodził się w 1987 r.. Po przestudiowaniu kilku możliwości wybrano Filipiny. Na liście ochotników gotowych poświęcić się pracy apostolskiej na tym terenie nie brakło i Polaków. Międzynarodowa sercańska wspólnota na Filipinach tworząca dziś tzw. DYSTRYKT, podlega bezpośrednio Kurii Generalnej.
Decyzja o wysłaniu misjonarzy sercańskich na Filipiny, czyli otworzenie zupełnie nowej placówki misyjnej, była poprzedzona długimi dyskusjami, w czasie których zadecydowano o przyszłym kształcie nowych fundacji misyjnych.
Szukając odpowiedzi na współczesne potrzeby Kościoła i biorąc pod uwagę wymagania życia zakonnego, postanowiono utworzyć wspólnotę międzynarodową, która w okresie przygotowania do wyjazdu na misje sama dopracuje się zasad wzajemnej współpracy, uwzględniających wewnętrzną dynamikę grupy, składającej się z osób o bardzo zróżnicowanych cechach osobistych i uformowanych w różnych środowiskach intelektualno-teologicznych. Określono liczbę księży przewidzianych do zainicjowania działalności i założono, że świadectwo życia tej wspólnoty i właściwa praca z powołaniami będą jedynymi gwarantami przyszłości dla tego rodzaju misji. Innymi słowy, nie planuje się ciągłego dopływu nowych misjonarzy do tych wspólnot jako warunku ich istnienia.

 

Polscy Sercanie w na Filipinach

pasek

Do współpracy w tym nowym projekcie Zgromadzenia w 1988 roku zaproszono również współbraci z Polski. W sumie na Filipiny wyjechało 4 polskich księży i 1 brat. Obecnie pracuje tam 4 naszych księży, w tym jeden, który z powodu trudności wizowych przeniósł się tam z Indii, oraz jeden dojechał z Polski w 2007 roku (dane ze stycznia 2009 r)
pasek