globus
pasek

EUROPA - Finlandia - Baza artykułów

pasek

60-lecie Sercańskiej Parafii w Helsinkach

pasek
Kościół Najśw. Maryi Panny w Helsinkach Końcówka roku 2014 jest bardzo wyjątkowym okresem czasu dla parafii św. Marii w Helsinkach.
Dokładnie 60 lat temu, 6 grudnia, biskup Gulielmus Cobben uroczyście konsekrował ołtarz i cały kościół. Powstała nowa parafia.
Sześćdziesiąt lat to nie zbyt długi okres czasu w historii kościoła, ale od narodzin tegoż kościoła, wiele się wydarzyło. Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, pracę i wysiłki biskupa, kapłanów, członków i parafian żyjących w tym czasie, którzy zbudował ten nowy kościół, biorąc pod uwagę, że na początku było tylko 552 parafian. Bez hojnego wkładu wielu chrześcijan i organizacji kościelnych nie byłoby to możliwe, aby zbudować duży kościół, który teraz służy parafii liczącej 3750 członków. Witraż w kościele Najśw. Maryi Panny w Helsinkach
Kilka historycznych dat:
1954 - wybudowanie kościoła, inauguracja 5 grudnia;
1955 - powstanie diecezji Helsinki;
1961 - pierwszy Fin, Martti Voutilainen został wyświęcony na kapłana;
1964 - ks. Paul Verschuren został biskupem Helsinek;
1970 - Powstała Pierwsza Rada Parafialna;
1977 - Teemu Sippo zostaje wyświęcony na kapłana;
1992 - Pierwsze wydanie gazetki parafialnej;
1999 - Ks. Kazimierz Lewandowski jako pierwszy Polak, zostaje proboszczem St. Mary’s;
2001 - Ks. J. Wróbel zostaje biskupem Helsinek;
2006 - renowacja kościoła;
2010 - ks. Rafał Czernia, obejmuje proboszczowanie w parafii.
Kościół Najśw. Maryi Panny w Helsinkach „Obchodząc 60. rocznicę inauguracji naszego kościoła, mamy nadzieję, że nasz Kościół nadal będzie miejscem spotkania z Bogiem i Jego uświęcającą łaską. Mamy też nadzieję, że nasz Kościół będzie miejscem miłości i miłosierdzia, gdzie będziemy się czuć kochanymi i będziemy mieć odwagę, by kochać innych”.
(słowa ks. Rafała do parafian)