globus
pasek górny

AFRYKA - RPA - Baza artykułów

pasek górny

Triduum paschalne w parafii sw. Franciszka w Pietermaritzburg

pasek górny

Triduum paschalne Po okresie czterdziestodniowego postu znamienna jest atmosfera, która towarzyszy celebracji świętego Triduum paschalnego, w której mieszają się uczucia smutku (Wielki Piątek) i radości (Wigilia paschalna i Niedziela zmartwychwstania pańskiego). Urzekająca jest różnorodność liturgii, którą w tych dniach odprawiamy, a zwłaszcza bogactwo płynące z sakramentów udzielanych po dłuższym okresie postu, jak chrzest, bierzmowanie czy sakrament małżeństwa.

W tym roku przyszło mi przeżywać te momenty wraz z katolicką wspólnotą w parafii św. Franciszka z Asyżu w Pietermaritzburg w prowincji Kwa-Zulu Natal. Jest to wspólnota zróżnicowana zarówno pod względem kulturowym jak i językowym. Stąd też liturgia stara jest odzwierciedlać te różnorodność i jest sprawowana w dwóch językach – angielskim i zulu.

W Wielki Czwartek koncelebrowałem Mszę Krzyżma wraz z arcybiskupem diecezji Durban, kardynałem Wilfriedem Napierem i stu dziesięcioma innymi księżmi w odnowionym kościele katedralnym w Durban. Msza św. była okraszona pięknymi śpiewami choralnymi w języku zulu oraz obecnością ok. trzech tysięcy wiernych z prawie wszystkich parafii w archidiecezji. Wieczorem juz w swojej parafii sprawowałem liturgie wielkoczwartkowa z obmywaniem nóg włącznie.

Triduum paschalne W Wielki Piątek ceremonie rozpoczęła procesja od godziny dwunastej w południe, w której parafianie dźwigając ciężki, drewniany krzyż uczestniczyli w drodze krzyżowej zakończonej w kościele ok. 14.30. Procesja szła ulicami i wokół domów mieszkańców parafii i miała do pokonania sześć kilometrów pieszo. Towarzyszyły jej śpiewy oraz medytacje przy każdej stacji drogi krzyżowej. O 15.oo rozpoczęły sie ceremonie wielkopiątkowe z czytaniem Meki pańskiej i adoracja krzyża.

Wigilia Paschalna stanowi zawsze uwieńczenie przygotowań katechumenów przyjęciem ich do Kościoła. Liturgia światła i słowa wprowadza nas w atmosferę tej świętej nocy i otwiera drogę do radosnego świętowania Zmartwychwstania pańskiego. Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej są integralną częścią tych ceremonii. Nie inaczej było w mojej parafii, gdzie czternastu spośród tych, którzy przygotowywali sie przez prawie dwa lata zostało włączonych do wspólnoty Kościoła w sakramencie chrztu. Sześciu z nich z moich rąk otrzymało także sakrament bierzmowania. Ceremonie wigilii paschalnej zakończyły sie tuz przed północą. Triduum paschalne

Niedziela Zmartwychwstania pańskiego jest kulminacja tych obchodów i gromadzi zawsze duże grono wiernych, nawet tych, którzy często dyspensują sie od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. W tym roku liturgia Zmartwychwstania połączona była z udzielaniem sakramentu chrztu. 16 dzieci otrzymało ten sakrament w atmosferze radości i dopełnienia misteriów paschalnych.

Przeżywanie Zmartwychwstania pańskiego uczy nas, że ze spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym, my sami wychodzimy przemienieni. To spotkanie nie ogranicza się tylko do okresu wielkanocnego, ale trwa nieustannie w sakramentach, które Kościół administruje każdego dnia. W nich zostajemy „posłani” by iść w pokoju i dzielić sie tym co przeżyliśmy... W tym duchu w okresie wielkanocnym udzielałem również sakramentu małżeństwa, gdzie dwoje stawało sie jednym ciałem przyrzekając sobie wierność i uczciwość małżeńską.

Wszystkie te sakramenty są głębokim świadectwem żywotności Kościoła tutaj na kontynencie afrykańskim i stanowią o głębi przemiany jakiej dokonuje w nas Chrystus przez swoją łaskę. To dzięki tej łasce poznajemy i odkrywamy własną tożsamość chrześcijańską i dzielimy się nią z naszymi braćmi i siostrami. Stąd też płynie głębia bliskości z Chrystusem, który jest ciągle w sakramentach obecny.

Ks. Zbigniew Chwaja scj - Pietermaritzburg