globus
pasek górny
  KAMERUN
  KONGO
  RPA
  GALERIE

AFRYKA - Kongo - Baza artykułów

pasek górny

Pożegnalne spotkanie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Kongo

pasek górny

Co roku dzień 11 listopada, Święto Odrodzenia Polski, dla nas Polaków przebywających najpierw w Zairze, a potem po zmianie nazwy w Republice Demokratycznej Konga, pozostawiał bardzo miłe wrażenia i wspomnienia ze spotkania rodaków, którzy mogli przybyć, w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym roku, uroczystości te z wielu względów przeniesiono na 14 listopada (piątek wieczór - początek weekendu), również ze względu na zaproszonych gości (ok. 300 osób), pracujących do późnych popołudniowych godzin.

Wśród uczestników, oprócz Polaków, byli przedstawiciele wszystkich placówek dyplomatycznych, oraz ważniejsze osobistości z Kinshasy. W wynajętym w tym celu dużym lokalu, dokładnie o godz. 18-tej na rozpoczęcie orkiestra odegrała hymn kongijski, a potem kilka razy powtarzane zwrotki hymnu polskiego. Ze wzruszeniem przeżywali to Polacy, gdyż mieli świadomość, że to po raz ostatni w tym kraju słyszą "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy". Było to bowiem wielkie oficjalne i ostatnie spotkanie w stolicy Konga, Kinshasie, z powodu likwidacji polskiej placówki dyplomatycznej w tym kraju.

Ambasador Polski, p. Bogusław Nowakowski, wygłosił bardzo treściwe przemówienie w języku francuskim. W przemówieniu tym, po krótkim przedstawieniu historii Polski począwszy od rozbiorów, udokumentował powstanie Święta Narodowego Odrodzenia Polski, nie pomijając w streszczeniu rozwoju gospodarczego ojczyzny oraz jej zaangażowania się na arenie międzynarodowej.

Prawie przy końcu p. Ambasador wyraził słowa uznania dla polskich misjonarzy w Kongo. "Chciałbym również wyrazić wielkie uznanie dla polskich misjonarzy Kościoła Rzymsko-katolickiego, obecnych w Kongo od dziesiątek lat... Około 80 polskich misjonarzy, kapłanów i sióstr zakonnych pracujących przez lata we wszystkich prowincjach tego kraju, realizowali również program rozwoju tego kraju w dziedzinie edukacji i w służbie zdrowia... Ja Wam za to serdecznie dziękuję".

"Po 5 latach mej pracy w Kongo, mam pożegnać ten kraj za kilka tygodni. Odjeżdżając, jestem przekonany, że relacje przyjaźni i współpracy między tymi dwoma krajami będą się nadal rozwijać".

Od 1 stycznia 2009 roku Polskę w Kongo będzie reprezentowała polska placówka dyplomatyczna w Angolii.

Ks. Stanisław Święch scj - Kinshasa