globus
pasek górny
  KAMERUN
  KONGO
  RPA
  GALERIE

AFRYKA - Kongo - Baza artykułów

pasek górny

Wiadomości z Kongo - 31 stycznia 2009

pasek górny

Kiedyś pisałem, że wspomne Ci coś o wojnie w Kongo, o której więcej mówiono poza krajem niż w samym Kongo.

Sprawa się ciągnie od zamachu stanu w Rwandzie, poprzez wojnę domową i masową ucieczkę ludności licznego plemienia Hutu z Rwandy i Ugandy na teren ówczesnego jeszcze Zairu. Wśród uciekinierów było i wojsko, które potem nie chciało wrócić do kraju, bo chyba nie mieli po co. Tych ludzi, jak mi się wydaje, chce się pozbyć tak obecne Kongo jak i Rwanda. Oprócz tego tereny te stały się bogate po odkryciu diamentów, złotonośnego piasku oraz specjalnego minerału, który służy do wyrobu precyzyjnej aparatury w przemyśle elektronicznym.

Sławnym stał się jeden z wodzów, nazwiskiem Nkunda, który dowodził dość liczną jednostką wojskową i o nich wiele pisano w gazetach i pokazywano ich w telewizji. Z nim probowano układów i jakoś to trochę ucichło. Oprócz tego, ponieważ granice nie są szczelne, różne uzbrojone grupy z Rwandy i Ugandy, wpadają na teren Konga, rabują, gwałcą i są nie do osiągnięcia. W lesie jest partyzantka, która walczy z tymi grupami, stąd sieją dużo niepokoju. Wysłane tam wojsko, jest również bezradne i tak się to wlecze, a ludzie cierpią...

Co do nas w Kinshasie to nic nam nie zagraża, a nawet w rejonie, gdzie pracuje Ks. Paweł Słowik nie słyszano o niebezpieczeństwie... To tyle co ja zdążyłem się dowiedzieć.

Ks. Stanisław Święch scj - Kinshasa