globus
pasek górny

AFRYKA - Kamerun - Baza artykułów

pasek

Kamerun - Wspomóżmy wybudować nowy kościół na 100-lecie

pasek

W 2012 roku, Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego, będzie obchodzić 100-lecie przybycia pierwszych sercańskich misjonarzy, narodowości niemieckiej, do Kamerunu.
Współcześni współbracia chcą uczcić ich pamięć między innymi przez wzniesienie Kościoła-votum, w Bafoussam, trzecim co do wielkości mieście tego kraju.

Przy domu zakonnym, służącym za postulat, od pięciu lat, istnieje nowa parafia, powierzona pasterskiej trosce Księżom Sercanom. W tej to parafii, wznoszą oni kościół, projektu francuskiego architekta Escher Gerarda. Kościół jest w kształcie statku zacumowanego na Wzgórzu Św. Jana (nazwa wspólnoty sercańskiej) usytuowanej faktycznie na wysokości 1500m npm.

Przypomina on statek, którym przypłynęli do Kamerunu pierwsi misjonarze. Ale odwołuje się do Piotrowej barki, z której Chrystus nauczał tłumy. Owalna nawa kościoła przypomina ziarnko kawy, owocu tej ziemi, ale także matczyne łono, które przygarnia wszystkich i prowadzi do zbawienia. W jej centralnej części uderza rozeta z sercańskim krzyżem. Z centrum, z Serca Jezusowego, sześcioma promieniami, spływa na ludzkość Boża łaska, znak nieskończonej miłości Boga do ludzi, objawionej w przebitym Sercu Zbawiciela.

34-ro metrowa dzwonnica, zakończona ozdobnym krzyżem i połączona z nawą metalowym dachem, służy za maszt statku. Wkopana na ponad 5 metrów głębokości, wyraża pragnienie zakorzenienia się wiary chrześcijańskiej na afrykańskiej ziemi.

Wokół kościoła robione jest ogrodzenie w formie morskich fal, które dają wrażenie, że statek pływa na morzu. Całość jest w ruchu, tak jakby za chwilę statek wyruszał na podbój zachodniej części Kamerunu dla Królestwa Serca Bożego.

Kościół i dzwonnica są już wzniesione i pokryte. Aktualnie trwają prace wykończeniowe: instalacje elektryczne, tynki, ogrodzenie, ewakuacja wody deszczowej. Pozostały jeszcze okna, drzwi, sufit, posadzka, elewacja zewnętrzna i wewnętrzna, no i dzwony.

W kameruńskiej Prowincji Sercanów pracuje pięciu Polaków. Pomóżcie nam przyczynić się do budowy tego kościoła, który jest dla nas symbolem wdzięczności Bogu i starszym współbraciom za dzieło ewangelizacji prowadzonej w tym kraju.

ks. Jerzy Sędzik scj, Bafoussam - Kamerun