globus
pasek

EUROPA - Finlandia - Baza artykułów

pasek

Moje wrażenia po pobycie w Finlandii

pasek
W sierpniu wyjechałem na cztery miesiące do Finlandii, aby pomóc Ks. Robertowi na parafii w Tampere. Na początku mojego pobytu doświadczyłem dziwnego uczucia widząc wspaniałe kościoły, które budowali katolicy, a które teraz należą do Kościoła Luterańskiego. Cała Finlandia to jedna diecezja, w której jest siedem parafii.
Bp Temu SippoByłem świadkiem historycznego wydarzenia w Kościele Katolickim w Finlandii. Uczestniczyłem, bowiem w święceniach biskupich, ks. biskupa Temu Sippo SCJ. Przez pięćset lat biskupami w Finlandii byli obcokrajowcy. Tak wiec można powiedzieć, że Finowie doczekali się swojego biskupa, bo ks. biskup Temu jest rodowitym Finem. Na tę okazję Luteranie zrobili piękny gest użyczając swojej katedry. Nawiasem mówiąc tę Katedrę budowali katolicy dla siebie.
fińscy parafianieParafia w Tampere tak jak i pozostałe parafie w Finlandii, obejmuje duży obszar. Najdalej mieszkający parafianie mają do kościoła w Tampere do 300 km., dlatego w każdą sobotę i niedzielę ks. Robert wyjeżdżał na krańce parafii by tam w salach należących do luteranów czy protestantów a także w domach prywatnych odprawiać Mszę Św. czy sprawować inne sakramenty. Ze względu na odległość w tygodniu pojawiają się tylko nieliczni wierni w kościele na Mszę Św., czy na długą prywatną modlitwę. Byłem świadkiem takich prywatnych modlitw przed Najświętszym Sakramentem trwających nieraz ponad godzinę.
Piątki i soboty to okazja do ożywienia się życia parafialnego. To czas na spotkania różnych grup: grupy modlitewnej, grupy biblijnej, grupy młodzieżowej, grupy kobiecej, Świeckich Dehonianów. Raz w miesiącu jest katecheza dla tych, którzy nie maja katechezy w szkole, a także w sobotę wieczorem jest tak zwana „rodzina kolacja”, na którą przychodzą cale rodziny i oczywiście któraś rodzina przygotowuje wyśmienite potrawy.
fińscy parafianieW parafii Tampere przeważają Finowie, ale jest też wielu Wietnamczyków i Polaków. W sumie jest w parafii ponad sześćdziesiąt narodowości. Z tym, że z dwudziestu ośmiu krajów świata jest po jednej osobie. Taka nadzwyczajna sytuacja jest wielkim wezwaniem jak z takiej różnorodnej grupy ludzi zbudować wspólnotę parafialną, w której każdy czułby się dowartościowany i potrzebny. Msze Św. są odprawiane po fińsku, po angielsku i po polsku. Czasami też po wietnamsku czy tez po szwecku. Ale i tak jest pewna grupa parafian, która nie rozumie żadnego z tych języków, ale są obecni i dobrze, że są. Przychodzą, bowiem dla Jezusa i dla własnego umocnienia w wierze.
ks. Kazimierz Gabryel scj
ks. Gabryel scj

autor artykułu - ks. Kazimierz Gabryel scj

pasek

Inne artykuły na temat Finlandii

pasek

rzeźba w Finlandii

wieża w Finlandii pasek