globus
pasek górny

AFRYKA - Kongo - Baza artykułów

pasek górny

Kościół donosi o przestępczości na północy Kongo - 5.03.2005 r.

pasek górny

Misjonarz ks. Stanisław Święch scj Diecezja Bunia, w Republice Demokratycznej Konga, po raz kolejny jest polem działalności przestępczości, która od miesięcy dosięga dużą część terytorium diecezji. Od 12 grudnia wiele parafii w diecezji jest świadkiem wielu zabójstw, okaleczeń, deportacji ludności cywilnej, upokorzeń wszelkiego typu, burzenia oraz aktów wandalizmu wobec budynków użyteczności publicznej takich jak: szkoły, szpitale, centra informacji.

O przestępczości powiadomili reprezentaci Kościoła w Ituri – prowincji na północy Demokratycznej Republiki Kongo, podkreślając ze wszystkie te działania powodują sytuacje katastrofalna w bezpieczeństwie społeczeństwa powodując masowe ucieczki ludności. Osoby podpisane pod oświadczeniem zwracają się do wszelkich władz o pomoc w przywróceniu pokoju i spokoju w prowincji.

Oświadczenie zostało wysłane przez władze Kościelne w kilka godzin po ataku w rejonie miejscowości Bunia. Atak był zwrócony przeciw żołnierza misji pokojowej ONZ, i w wyniku niego zginęło 11 żołnierzy sil pokojowych. Od 1999 roku region Ituri jest miejscem walk. Prowincja ta jest bogata w złoża kopalniane, szczególnie w złoto i diamenty, z tego tez powodu w Bunia dochodzi do regularnych konfliktów zbrojnych miedzy miejscowymi grupami zbrojnymi i ich największymi wrogami: grupami zbrojnymi z sąsiedniej Rwandy i Ugandy. Podczas ubiegłego lata wynik konfliktu to 8 tysięcy zabitych i 600 tysięcy przesiedleńców.

Według danych Unicef-u w pierwszym tygodniu lutego prawie 50 tysięcy osób porzuciło swoje domy. W drugim tygodniu 35 tysięcy osób uczyniło to samo. Ten konflikt zbrojny w zachodnim Kongo jest jednym z okrutniejszych od czasów II Wojny Światowej. Ofiary konfliktu, który trwa prawie 6 lat, to 3,8 miliona zabitych z czego większość to ludność cywilna i dzieci.Kongo