globus
pasek górny

AFRYKA - Kongo - Baza artykułów

pasek górny

Powstrzymać ludobójstwo!

pasek górny

W Demokratycznej Republice Konga (DRK) dochodzi do masowego ludobójstwa, a lada dzień może dojść do katastrofy humanitarnej na niespotykaną skalę - ostrzegają miejscowi misjonarze, Księża Sercanie. Wystosowali oni specjalny apel do społeczności międzynarodowej w tej sprawie. Chodzi o los milionów ludzi.

Po terytorium byłego Zairu grasują oddziały związane z różnymi kongijskimi ugrupowaniami politycznymi albo inspirowane i kierowane przez siły zbrojne krajów okupujących część terytorium DRK. Bezkarnie masakrują one ludność cywilną, każdorazowo rabując, gwałcąc i mordując setki osób. Trwają także starcia między różnymi grupami etnicznymi - doniosło Radio Watykańskie. Dochodzi do przypadków niebywałego okrucieństwa, sadyzmu, a nawet rytualnego ludożerstwa.

Na początku października żołnierze Rogera Lumbali zajęli Mombasę. Obrabowali wszystkie domy, szkoły i misje. Uprowadzono wiele kobiet. Do podobnych aktów doszło ostatnio w wielu innych miejscach. Mombasa jest odcięta od dostaw żywności.

Księża Sercanie apelują do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o natychmiastową pomoc żywnościową i medyczną. Żądają, by na płaszczyźnie międzynarodowej zagwarantowano wprowadzenie w życie niedawno zawartego porozumienia pokojowego.

W zbrojnym konflikcie w byłym Zairze śmierć już poniosło około 3 mln ludzi. Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich zaapelowali także o rozszerzenie misji pokojowej ONZ w tym kraju. Pierwszego listopada w Pretorii w RPA ma odbyć się miniszczyt, na którym spotkają się strony konfliktu w Kongu - prezydent DRK Joseph Kabila i lider Rwandy Paul Kageme. Ma być na nim potwierdzone wynegocjowane jeszcze w lipcu porozumienie o zawieszeniu broni i wycofaniu obcych wojsk z DRK.