globus
pasek górny
  AMERYKA PŁD.
  MISYJNE GALERIE

pasek
Ostatnia akutalizacja tej strony:
10 lutego 2009

pasek

SERCANIE W AMERYCE POŁUDNIOWEJ

pasek

Urugwaj - Informacje turystyczne

ambasady - sprawy wizowe i inne - Warunki naturalne i klimat - turystyka - transport - łączność

pasek

Ambasady Urugwaju i Polski
Ambasada Urugwaju
Ambasada Wschodniej Republiki Urugwaju
ul. Rejtana 15 m. 12
02-516 Warszawa
tel.: 849-15-90, 849-56-59, 849-50-40
faks: 849-56-59
e-mail: urupol@ikp.atm.com.pl

Ambasada Polski
Ambasada RP
Jorge Canning 2389, C.P.
11600 Montevideo
P.O. Box 1538
tel. (0-059 82) 480-11-51, 480-13-13;
fax 487-33-89
e-mail: ambmonte@netgate.com.uy
pasek

Wiza, przepisy wjazdowe
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju turystycznie na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego ani okazywania określonej kwoty dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 24 USD (wysokość opłaty ulega zmianie). Osoby zainteresowane przedłużeniem pobytu w Urugwaju (ponad 90 dni) powinny wcześniej zgłosić się w Urzędzie Migracyjnym (Dirección Nacional de Migración) i uzyskać stosowną zgodę. Niedopełnienie tego obowiązku obarczone jest karą pieniężną (co najmniej 20 USD), ale może również spowodować decyzję administracyjną nakazującą opuszczenie Urugwaju we wskazanym przez urząd terminie. Polacy zainteresowani pobytem czasowym (ponad 90 dni), np. w związku z planowanym podjęciem studiów czy pracy zarobkowej, powinni bezwarunkowo przed wjazdem do Urugwaju uzyskać wizę pobytową w Ambasadzie Urugwaju w Warszawie.
Ambasada RP w Montevideo sugeruje, aby obywatele Polski udający się do Urugwaju przed wyjazdem zapoznali się z niniejszą informacją oraz danymi gromadzonymi na stronie internetowej Ambasady: www.embajadapoloniauruguay. com (tylko częściowo w języku hiszpańskim), jak również – w miarę możliwości i potrzeb – z informacjami publikowanymi na stronie internetowej: www.lanic.utexas.edu/la/uruguay (Latin American Network Information Center – w angielskiej, hiszpańskiej lub portugalskiej wersji językowej).
pasek

Warunki naturalne
Powierzchnia nizinna, porośnięta roślinnością sawannową (campos) i stepową (pampa). Na północy fragment Wyżyny Brazylijskiej. Najwyższy szczyt Cerro Catedral, 513 m n.p.m.
Klimat podzwrotnikowy. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 23°C i 77 mm, w lipcu 11°C i 67 mm.
Główne rzeki: Urugwaj, Negro, Cuarein, Queguay Grande. Liczne jeziora lagunowe, największe Mirim (Merín). Lasy subtropikalne, galeriowe stanowią 4% powierzchni.
pasek

Turystyka
Ciepły i łagodny klimat, morze, latynoska kultura, zabytki oraz dzika przyroda sprawiają, że Urugwaj coraz częściej figuruje w ofertach biur podróży na całym świecie. W związku z tym turystyka stała się ważnym źródłem dewiz. Sławne kurorty riwiery urugwajskiej na czele z Punta del Este przyciągają coraz więcej spragnionych słońca wczasowiczów. Szczególnie wówczas, gdy na północnej półkuli panuje zima.
Ponadto turystów przyciągają zabytki oraz atmosfera Montevideo czy Colonia del Sacramento, której historyczna dzielnica została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Piękno urugwajskiej przyrody ucieleśnia Rezerwat biosfery UNESCO Bañados del Este w północno-wschodniej części kraju.
Rolniczy charakter kraju w połączeniu z tutejszym folklorem stworzyły podstawy do rozwoju agroturystyki. Mimo niezbyt długiej historii ten niewielki latynoski kraj szczyci się bogatym dziedzictwem kulturowym, będącym mieszanką wpływów europejskich i afrykańskich, co można zobaczyć chociażby w wielu placówkach muzealnych.
pasek


Mapka administracyjna Urugwaju

pasek

Transport
Wszystkie główne szlaki drogowe i kolejowe rozchodzą się promieniście z Montevideo, które jest tym samym najważniejszym węzłem komunikacyjnym Urugwaju. Sieć dróg i kolei jest dobrze rozwinięta, szczególnie w południowej części kraju. Im dalej na północ tym ta sieć staje się rzadsza. LFU (Lineas Ferreas Uruguayas) to narodowe linie kolejowe Urugwaju obsługujące zarówno ruch pasażerski jak i towarowy.
Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w stolicy, Maldonado oraz Colonia del Sacramento z których największy Carrasco znajduje się w Montevideo. Do tego komunikację lotniczą uzupełniają krajowe porty zlokalizowane w pozostałych większych miastach na terenie całego kraju. Urugwajskie linie lotnicze PLUNA (Pluna Lineas Aereas Uruguayas S.A.) obsługują regularne połączenia z Asunción, São Paulo, Rio de Janeiro, Santiago, Buenos Aires oraz Madrytem. Inni przewoźnicy to Aeromas, Air Class Lineas Aereas i Uair.
Głównym portem morskim jest Montevideo, gdzie oprócz wymiany handlowej i przeładunku towarów istotne znaczenie ma żegluga pasażerska między portami położonymi po obu brzegach estuarium La Platy. Połączenia pasażerskie obsługuje także port w Colonia del Sacramento.
Dla Urugwaju istotne znaczenie ma również żegluga śródlądowa na drodze wodnej jaką jest rzeka Urugwaj. Tam zlokalizowane są ważne porty rzeczne – Salto, Paysandú oraz Fray Bentos.
pasek

Łączność
Największym operatorem telekomunikacyjnym jest państwowa firma ANTEL, natomiast potentatem na rynku telofonii komórkowej jest międzynarodowy, południowoamerykański operator CTI Móvil, jak również firma hiszpańska Telefonica, która przejęła pierwszą prywatną sieć komunikacji komórkowej Movicom.
pasek