globus
pasek górny
  AMERYKA PŁD.
  MISYJNE GALERIE

pasek
Ostatnia akutalizacja tej strony:
10 lutego 2009

pasek

SERCANIE W AMERYCE POŁUDNIOWEJ

pasek pasek

Urugwaj - Informacje ogólne

o kraju - większe miasta - Ludność, - ustrój polityczny,- gospodarka

pasek

Urugwaj, Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju, República Oriental del Uruguay, państwo we wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Argentyną i Brazylią. Powierzchnia 177,4 tys. km2.
Stolica: Montevideo.
Jest to stylowe miasto, w którym mocno wyczuwalny jest duch europejski. Jedyny ślad istnienia Indian to pomniki. Miasto zostało założone w 1726 roku przez Hiszpanów, na cyplu pomiędzy Rio de la Plata i wewnętrzną zatoką; przylądek nazywany jest Ciudad Vieja i jest miejscem głównie odwiedzanym przez wizytujących.
Sercem starego miasta jest Plaza de la Constitucion. Po jednej stronie znajduję się katedra z historycznym Cabildo a po przeciwnej Museo Historico Nacional. W południowej części znajduje się zabytkowa fontanna datowana na 1881 rok z inskrypcją po hiszpańsku.
Na zachód od Calle Rincon znajduje się Plaza Zabal z monumentem–pomnikiem fundatora miasta: Zabala. Na północ znajdują się doki, na południe deptak Francia nad Rio de la Plata.
Idąc na wschód przez Calle Sarandi, wkracza się do nowego miasta przechodząc przez Plaza de la Independencia. To największy z placów w całym mieście. Tam znajduje się mauzoleum Artigi, Casa de Goberino Historico i Placio Salvo.
pasek

Większe miasta: Salto, Paysandú, Las Piedras, Rivera, Tacuarembó.
Język urzędowy: hiszpański, w użyciu są również mieszaniny języków hiszpańskiego i portugalskiego, zwłaszcza na pograniczach.
Jednostka monetarna 1 peso = 100 centesimos.
pasek

Ludność
3,4 mln mieszkańców (2005). Przyrost naturalny: 0,47% (2005). Skład etniczny: Hiszpanie i Włosi (86%), Metysi (3%), Mulaci (1%).
Wyznania: katolicy (60%), protestanci (3%), judaiści (2%), bezwyznaniowcy (35%). Średnia długość życia: mężczyźni 73 lata, kobiety 80 lat (2005).
pasek


Mapka Urugwaju z położeniem na kontynencie południowo-amerykańskim

pasek

Ustrój polityczny
Na mocy konstytucji z 1996 Urugwaj jest republiką wielopartyjną z dwuizbowym parlamentem - Zgromadzeniem Powszechnym (Izba Poselska z 99 miejscami i Senat z 30 miejscami). Deputowani pochodzący z wyborów powszechnych sprawują urząd przez pięć lat. Na czele władzy wykonawczej stoi prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję, pełni on również funkcje szefa rządu.
pasek

Gospodarka
Gospodarka oparta na rolnictwie i hodowli. Użytki rolne stanowią 84% powierzchni. Uprawia się: pszenicę, jęczmień, sorgo, bataty, ryż, buraki cukrowe, kukurydzę, ziemniaki, winorośl, drzewa cytrusowe, tytoń. Zajmują się również hodowlą owiec, bydła, koni. Rybołówstwo można by umieścić na dalszym miejscu. Eksploatacja rud uranu oraz talku i granitu. Przemysł spożywczy (mleczarski, mięsny, olejarski), wełniany, skórzany, tytoniowy, chemiczny, samochodowy oraz hutnictwo żelaza. Rozwinięta turystyka.
Dochód narodowy 14 500 USD na 1 mieszkańca (2004). Inflacja: 7,6% (2004). Zadłużenie zagraniczne: 12,8 mld USD (2004). Struktura zatrudnienia: usługi - 70%, przemysł - 16%, rolnictwo - 14%. Handel zagraniczny: eksportuje się głównie tekstylia, mięso, artykuły skórzane, natomiast importuje się maszyny, minerały, artykuły chemiczne. Głównymi partnerami handlowymi są: Brazylia, Argentyna, Stany Zjednoczone. Obroty w handlu z zagranicą – eksport: 2,2 mld USD, import: 2,071 mld USD (2003).
pasek