globus
pasek górny

pasek górny

SERCANIE W AFRYCE

pasek górny pasek górny

KONGO - Informacje ogólne

pasek górny

Demokratyczna Republika Konga (od 19 maja 1997), wcześniej Zaïre, Republika Zairu, République du Zaïre, jeszcze wcześniej Kongo (ew. Kongo belgijskie) państwo w środkowej Afryce, z niewielkim dostępem do Oceanu Atlantyckiego. Graniczy na południu z Angolą, na południowym wschodzie z Zambią, na wschodzie z Tanzanią, Burundi, Ruandą i Ugandą, na północnym wschodzie z Sudanem, na północy z Republiką Środkowoafrykańską, na zachodzie z Kongiem i Kabindą (enklawa Angoli).
Powierzchnia i zaludnienie
2 344,9 tys. km2. 51,9 mln mieszkańców (2000).
Stolica:
Kinshasa (3,8 mln, 1995, zespół miejski 4,2 mln).
Większe miasta (1991):
Lubumbashi (739 tys.), Mbuji-Mayi (613 tys.), Kisangani (373,4 tys.), Kananga (317,9 tys.), Likasi (194 tys.).
Język urzędowy:
francuski, w użyciu również języki suahili, luba, kikongo, lingola.
Jednostka monetarna
1 zair = 100 makutów.
pasek górny

Ludność
Średnia gęstość zaludnienia: 22,1 osób/km2. Przyrost naturalny: 31‰ (2000). Skład etniczny: ludy Bantu (80%), w tym Luba (18%), Mongo (17%) i Kongo (12%) oraz ludy Sudanu (15%). Wyznania: katolicy (50%), protestanci (20%), animiści (3,4%), muzułmanie (10%) oraz inne wyznania.
Średnia długość życia: mężczyźni 46 lat, kobiety 50 lat. Analfabetyzm: 22,7%.
pasek górny

Warunki naturalne
Znaczną część powierzchni kraju zajmuje Kotlina Konga, otoczona wyżynami: Azande, Kamerun, Lunda i Katanga. Na wschodzie rozciągają się góry Mitumba. Najwyższy szczyt kraju - Góra Stanleya 5110 m n.p.m. Wzdłuż wschodniej granicy ciągnie się Wielki Rów Afrykański, z którego wznoszą się izolowane masywy wulkaniczne - Ruwenzori i Wirunga oddzielone jeziorami tektonicznymi - Alberta, Edwarda, Kiwu, Tanganika i Mueru. Klimat równikowy wybitnie wilgotny, przechodzący w podrównikowy. Pora deszczowa występuje wiosną i jesienią. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 27°C i 126 mm, w lipcu 22°C i 7 mm.


mapka Konga

Położenie Konga na kontynencie afrykańskim

pasek górny

Bardzo gęsta sieć rzeczna z licznymi wodospadami i progami, o dużym potencjale energetycznym. Główne rzeki: Kongo, z licznymi dopływami, m.in. Lualaba, Aruwimi, Ubangi, Lomami, Tshuapa, Kasai. Liczne jeziora. Naturalną szatę roślinną kraju stanowią wiecznie zielone lasy pokrywające 75% powierzchni (jeden z największych na świecie obszarów lasów równikowych). Na południu sawanny.
Liczne parki narodowe i rezerwaty, m.in. Wirunga czy Salonga (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO). Świat zwierzęcy reprezentują: okapi, żyrafy, lwy, antylopy oraz rzadko spotykany nosorożec biały i czarny.
pasek górny