globus
* *
pasek górny

SERCANIE W AFRYCE

pasek górny
Szczególnym miejscem pracy Polskich Księży Sercanów stała się Afryka. Na przestrzeni 30 lat, w historię misji tego kontynentu wpisało się 43 polskich Sercanów (Kongo i Kamerun - 32 oraz RPA. 11).
W roku 1970 I grupa misjonarzy wyjechała do Konga, potem sukcesywnie dojeżdżali inni. Oprócz zmarłego w Kamerunie Brata Kazimierza Zjeżdżałki (+1938) 6 innych Pan Bóg powołał przedwcześnie do siebie. Ciała trzech z nich spoczywają w Kongu.
Obecnie w Kongo i Kamerunie pracuje 10 kapłanów z Polskiej Prowincji (4 w Kongo i 6 w Kamerunie).
Najstarsze placówki misji sercańskich w RPA: De Aar oraz Aliwal North sięgają czasów O. Założyciela (1923 r).
Pierwsi polscy Sercanie przybyli do RPA w r. 1987, potem dojechali następni.. Przez długi czas byli zgrupowani w dwóch Regionach SCJ: Region De Aar był zależny od Prow. Amerykańskiej, oraz Region Aliwal North zależał do Prowincji SCJ Niemieckiej.
W 1995 roku z połączonych dwóch Regionów powstała jedna Prowincja Republiki Południowej Afryki, której wybranym i mianowanym pierwszym Prowincjałem został polski sercanin - Ks. Adam Musiałek.
Obecnie pracuje tam 8 polskich Sercanów współpracujących z Holendrami, Amerykanami i Niemcami oraz kilku współbraćmi tubylczymi.. Oddają się przede wszystkim pracy duszpastersko-parafialnej oraz formacji młodych potencjalnych Księży Sercanów.
mapa Afryki

Sercanie na kontynencie afrykańskim

pasek górny